Homunculus

Studenckie Koło Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego

Wpływ bodźców seksualnych na behawior eksploracyjny i zachowania lękowe u szczurów

Jednym z czynników mających kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu jest reaktywność stresowa i związane z nią zachowania lękowe. Na poziom lęku u zwierząt może mieć wpływ szereg czynników.

Celem niniejszych doświadczeń była ocena wpływu bodźców seksualnych na behawior ekploracyjny oraz zachowania lękowe u szczurów.

W celu wyznaczenia wyjściowego poziomu lęku oraz aktywności eksploracyjnej samce szczurów poddane zostały trzem testom: testowi light-dark box (poziom lęku), testowi nowości (aktywność eksploracyjna) oraz testowi otwartego pola (poziom lęku i eksploracji). Następnie, po siedmiu dniach szczury zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza grupa posiadała bezpośredni kontakt fizyczny z samicami, druga jedynie kontakt wzrokowy i zapachowy, zaś trzecia pozostawała bez żadnego kontaktu z samicami. Po siedmiu dniach od uformowania grup doświadczalnych, zwierzęta poddane zostały ponownie trzem testom w celu określenia wpływu bodźców seksualnych na zachowania eksploracyjne i lękowe.

test nowości

otwarte pole

light-dark box

szczury z grupy z kontaktem fizycznym

szczury z kontaktem fizycznym

szczury z grupy z kontaktem wzrokowym i zapachowym

szczury z kontaktem wzrokowym i zapachowym

szczury z grupy bez kontaktu

szczury bez kontaktu

U wszystkich zwierząt obserwowano obniżenie lęku mierzonego wydłużeniem czasu przebywania w oświetlonym pomieszczeniu w teście light-dark box oraz zmniejszeniem defekacji w teście otwartego pola. Największe obniżenie poziomu lęku mierzonego tymi parametrami występowało u szczurów mających wzrokowy i zapachowy kontakt z samicami (255% wzrost czasu przebywania w otwartym pomieszczeniu w teście light-dark box; 64% obniżenie defekacji w teście otwartego pola), natomiast zarówno u samców pozostających bez kontaktu z samicą, jak i u szczurów posiadających kontakt fizyczny z samicami obserwowano znacznie słabsze obniżenie zachowań lękowych (odpowiednio 63% i 94% wzrost czasu przebywania w otwartym pomieszczeniu w teście light-dark box; 7% i 20% obniżenie defekacji w teście otwartego pola). Ponadto jedynie u samców mających zapachowy i wzrokowy kontakt z samicami obserwowano zwiększenie ogólnej aktywności ruchowej w teście otwartego pola (97%), natomiast zarówno u szczurów mających kontakt fizyczny z samicami oraz pozostające bez żadnego kontaktu z samicami stwierdzono obniżenie ogólnej aktywności w teście otwartego pola (odpowiednio -17% i -44%).

Otrzymane wyniki wskazują, że intensywność bodźców seksualnych ma wpływ na poziom lęku u zwierząt, przy czym największe działanie anksjolityczne wywierają bodźce wzrokowe i zapachowe bez kontaktu fizycznego z samicą.

U samców pozostających bez kontaktu z samicą obserwowano znaczne obniżenie poziomu zachowań eksploracyjnych, u samców z kontaktem wzrokowym obserwowano mniejszą habituację zachowań eksploracyjnych, natomiast u szczurów posiadających kontakt fizyczny z samicami obserwowano nasilenie poziomu eksploracji w nowym otoczeniu.

Otrzymane wyniki wskazują, że u samców wraz z intensyfikacją bodźców seksualnych wzrasta poziom zachowań eksploracyjnych.

wyniki badań (wykresy)